Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
IliášovceHľadať
 
 

Dobrovoľný hasičský zbor

historia DHZDHZ patrí k najstarším pôsobiacim spolkom v našej obci.  Jeho začiatky siahajú do minulého oročia, kedy sa pred  požiarom každý chránil ako vedel. V obci bola iba dvojkolesová  striekačka. V roku 1882, keď obec dostala štvorkolesovú striekačku, bol prvý raz  zostavený OHŇOHASIČSKÝ ZBOR, torý mal 24 dobrovoľných členov  a jedného trubača.  Zo začiatku neboli nijaké stroje, náradie, len 40m hadíc. V roku 1906 už náradie bolo, o rok neskôr aj výstroj. V dvadsiatych rokoch mal hasičský zbor  36 členov.  V 50. a 60. rokoch sa naši hasiči zúčastnili mnohých súťaží, z ktorých si odniesli cenenia. Týmto výsledkom prispeli aj cvičenia, ktoré boli každú nedeľu v skorých ranných hodinách. V roku 965 bola hasičom pridelená nová striekačka DS-16 s príslušenstvom. V roku 1976 bola daná do užívania nová hasičská zbrojnica, do ktorej v roku 1979 pribudol nový automobil Avia 30 a nová motorová striekačka PPS 12. V roku 1982 obec oslávila 100. výročie DHZ. Pri príležitosti osláv 120. výročia obec zakúpila sochu sv. Floriána -patróna všetkých hasičov a bola zorganizovaná súťaž o pohár starostu obce. Na Slávnostnej členskej schôdzi boli ocenení najstarší členovia DHZ.

zástavaV roku 2007 sa konali oslavy 125. výročia vzniku DHZ. Na slávnostnej sv. omši k sviatku sv. Floriána - patróna hasičov, bola požehnaná pamätná zástava, ktorá bola zakúpená z finančných prostriedkov obecného úradu.

Prvým veliteľom bol Michal Beck, po ňom bol 20 rokov veliteľom Ján Rusnák, ďalej Juraj Klein a Ján Klein.  V roku 1906 bol veliteľom Vojtech Rychtarčík. Funkciu veliteľa postupne ďalej vykonávali:       Ján Klein, Štefan Pugeľ, Štefan Smyk,  Milan Štrauch, Michal Rusnák,  Jozef Štrauch, Štefan Pugeľ, Ján aluch,  Štefan Marhefka, Jozef Hanzely,   Marián Hanzely od r. 2009 do dnes.

Od roku 1931 sa vo funkcii  predsedov vystriedali: Štefan Maurer, Štefan Hanzely,   Martin Greš, Michal Klein,    Štefan Marhefka, Ľubomír Andor,    Ondrej Frankovič, Ján Baffia,   Ľudovít Bdžoch a Ľubomír Bdžoch   od r. 2000 do dnes.

V súčastnosti má DHZ 69 členov z toho 8 žien. 
Výbor DHZ: Predseda: Ľubomír Bdžoch Veliteľ: Marián Hanzely Tajomník: Ing. Matúš Greš

Preventivár: Matej Frankovič Strojník: Jozef Hanzely  Hospodár: Marek Frankovič Pokladník: Ľubomír Grondžák Revízor: Vladimír Frankovič V roku 2009 došlo k výmene veliteľa DHZ a OHZ Iliašovce.Jozef Hanzely st. bol vo funkcii 26 r. Novým veliteľom sa stal Marián Hanzely. Odovzdanie funkcie sa uskutočnilo na výročnej členskej schôdzi v januári 2010.


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka